poniedziałek
29
maja 2023
109726
DzisiajDzisiaj6
WczorajWczoraj107
Ten miesiącTen miesiąc2869
Od początkuOd początku109726

Kancelaria

» Kancelaria

         „Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją” (KKK 1131).

 

Chrzest

Aby zapisać dziecko do chrztu należy:

 1. Zgłosić się do kancelarii parafialnej - przynajmniej 1 miesiąc przed planowaną datą chrztu św..
 2. Przedstawić Akt Urodzenia dziecka z USC.
 3. Przedstawić dane osobowe rodziców (na podstawie dowodów osobistych - imię nazwisko, wiek, pełny adres zamieszkania).
 4. Posiadać świadectwo zawarcia ślubu kościelnego (jeśli był udzielany w innej parafii) lub świadectwo zawarcia związku cywilnego (w przypadku, jeśli rodzice nie zawarli małżeństwa sakramentalnego)
 5. Przedstawić rodziców chrzestnych, którzy spełniają warunki przepisane prawem kościelnym (przyjęli sakrament bierzmowania i są wierzącymi i praktykującymi katolikami i nie mają przeszkód, aby być rodzicami chrzestnymi).
 6. Rodzice chrzestni przedstawiają odpowiednie zaświadczenie z parafii zamieszkania, potwierdzające spełnienie powyższych warunków (jeśli nie są to rodzice z naszej parafii), zaświadczenie od katechety (jeśli rodzice chrzestni są uczniami szkoły średniej). Zgodę na bycie rodzicem chrzestnym należy dostarczyć 1 tydzień przed datą chrztu św. Brak zaświadczenia z Parafii zamieszkania o możliwości bycia rodzicem chrzestnym wyklucza taką osobę do bycia chrestnym.

 

Spowiedź św.

Codziennie przed każdą Mszą św.

 

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kościelnego (kan. 874) funkcję rodziców chrzestnych mogą pełnić osoby, które:

- ukończyły 16 rok życia,

- przyjęły Sakramenty  Pokuty, Eucharystii oraz Bierzmowania,

- są wierzącymi i praktykującymi katolikami.

         Rodzicami chrzestnymi nie mogą zostać  osoby, które żyją w małżeństwie bez ślubu kościelnego oraz młodzież, która nie uczęszcza na katechizacje w szkole średniej.

Zaświadczenie może być wydane tylko tym osobom, które zamieszkują na terenie naszej parafii (meldunek jest nieważny) i spełniają wyżej wymienione wymagania.

 

I Komunia święta.

- świadectwo chrztu św. jeżeli chrzest był poza parafiąMałżeństwo

Aby zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

1. Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii 3 miesiące przed planowanym ślubem.

2. Na to spotkanie należy przynieść:

   • dowód osobisty,
   • metrykę chrztu nie starszą niż 6 miesięcy (jeżeli chrzest miał miejsce poza naszą parafią),
   • metrykę bierzmowania (jeżeli nie ma o nim adnotacji na metryce chrztu),
   • świadectwo ukończenia nauki religii /indeks/,
   • w przypadku osób owdowiałych - wyciąg z księgi zmarłych, wydany przez parafię, w której odbył się pogrzeb lub akt zgonu wydany przez USC,
   • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (Jeśli już został ukończony, można przynieść świadectwo na pierwsze spotkanie),
   • dokumenty z USC, do zawarcia małżeństwa konkordatowego (są ważne tylko 3 miesiące).

         W Archidiecezji Częstochowskiej bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa odbywa się wyłącznie w ramach działań czterech oddziałów Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin NAZARET w Częstochowie. Zgłoszenia nie później niż sześć miesięcy przed planowanym zawarciem sakramentu małżeństwa.

Numery telefonów:

 • Częstochowa - 500 843 001
 • Radomsko - 502 455 984
 • Wieluń - 502 455 954
 • Zawiercie - 785 684 629

 

Sakrament namaszczenia chorych

         Chorych i starszych parafian odwiedzam z posługą sakramentalną przed Świętami Bożego Narodzenia

i Wielkanocy.

W NAGŁYCH WYPADKACH O KAŻDEJ PORZE

         Sakrament chorych (Pokutę, Komunię Świętą, Namaszczenie) powinni przyjąć ludzie chorzy, starsi i udający się do szpitala. O udzielenie sakramentu chorych powinna się zatroszczyć rodzina lub sąsiedzi. Sakrament chorych udziela łaski Ducha Świętego, która pomaga człowiekowi do zbawienia, umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko lepiej znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężyć i odzyskać zdrowie, jeżeli jest to pożyteczne dla zbawienia jego duszy.

 

Pogrzeb

 Zgłaszając pogrzeb do kancelarii należy przynieść:

 1. Akt zgonu zmarłego z USC.
 2. Kartę zgonu.
 3. Jeśli zmarła osoba przed śmiercią mieszkała poza naszą parafią, z parafii zamieszkania należy dostarczyć zgodę Proboszcza na pogrzeb na naszym cmentarzu.
 4. Jeśli zmarły przyjął przed śmiercią sakramenty święte (udzielone poza parafią, np. w szpitalu) należy również przedstawić odpowiednie zaświadczenie.